2019 Results

Click photos to view full size

LKA - Judge Mr Russell Jones

Dog CC & BOB: Rabarbar Astarte Gold (Imp Pol) (Mrs M & Ms S Schwarz & Heavens)

Bitch CC: Spontan Frania  (Mrs M Schwartz)

RDCC: Skaijak’s Bright n Bubbly (Mr K & Mrs S Crosier)

RBCC: CH Skaijak’s Zola (L A & S C Naylor)

Best Puppy: Bazyli Marroza Kontekst TAF  (Imp)  (Mrs C & Mr P Lang)

Best Veteran: Mybeards Violet (Mrs CF Churchouse)

PON

Working & Pastoral Scotland - Judge Mr R Sansom

Best Dog, BOB & RBIS: CH Mybeards Hero (Miss Lucy Mottram)

Best Bitch: Mybeards Hera  (Mrs D Mottram)

RBD: Mybeards Hylos (Mr T & Mrs Sellars)

RBB: Mybeards Hope (Ms L Shrieves)

Best Puppy: Mybeards Hera (Mrs D Mottram)

PON

Midland Counties - Judge Derek Smith

Best Dog & BOB: Rabarbar Astarte Gold (Imp Pol) (Mrs M & Ms S Schwarz & Heavens)

Best Bitch: Caselbarn Queen’b (Mr A & Mrs J Haresign)

RBD: CH Caselbarn Santa’s Surprise ShCM  (Mr A & Mrs J Haresign)

RBB: Mybeards Lexa  (Mr & Mrs P Bransby)

PON

South Wales - Judge Jane Lindley

Best Dog, BOB & Group 1: CH Mybeards Hero (Miss Lucy Mottram)

Best Bitch: Caselbarn Queen’b (Mr A & Mrs J Haresign)

RBD: CH Caselbarn Santa’s Surprise ShCM (Mr A & Mrs J Haresign)

RBB: Mybeards Hera (Mrs D Mottram)

Best Puppy: Mybeards Hylos (Mr T & Mrs S Sellars)

PON

PLSC Open Show - Judge John Carter

Best Dog: Skaijak’s Bright n Bonkers (LA & SC Naylor)

Best Bitch: CH Mybeards Wish (Mr B & Mrs P Watson)

RBD: Mybeards Murray of Atholl   ShCM   (Mr T & Mrs S Sellars)

RBB: Mybeards Lexa  (Mr & Mrs P Bransby)

Best Puppy: Mybeards Hylos  (Mr T & Mrs S Sellars)

PON

Driffield - Judge Mrs Lynne Salt

Dog CC, BOB & Group 1: CH Mybeards Hero (Miss Lucy Mottram)

Bitch CC: Lindgreave Pon Chipmonk (Ms J M Lindley)

RDCC: Skaijak’s Bright n Bubbly (Mr K & Mrs S Crosier)

RBCC & Best Puppy: Mybeards Hera  (Mrs D Mottram)

PON

Darlington - Judge Mr E Engh

Dog CC, BOB & Group 1: CH Mybeards Hero (Miss Lucy Mottram)

Bitch CC: CH Skaijak’s Zola (L A & S C Naylor)

RDCC: CH Caselbarn Santa’s Surprise ShCM ((Mr A & Mrs J Haresign)

RBCC: Mybeards Hera  (Mrs D Mottram)

Best Puppy: Mybeards Hera  (Mrs D Mottram)

Best Veteran: CH Mybeards Lord Millthorpe (Mrs AP Springthorpe)

PON

City of Birmingham - Judge Mr J Smith

Best Dog & BOB: CH Mybeards Hero (Miss Lucy Mottram)

Best Bitch: Mybeards Hera  (Mrs D Mottram)

RBD: Mybeards Lord Millthorpe (Mrs AP Springthorpe)

RBB: Inka Dziechcinek (Imp) (Mr L & Mrs A Celary)

Best Puppy: Mybeards Hera  (Mrs D Mottram)

Best Veteran: Mybeards Lord Millthorpe (Mrs AP Springthorpe)

PON

East of England - Judge Mr Bursccough

Dog CC, BOB & Group 4: CH Mybeards Hero (Miss Lucy Mottram)

Bitch CC: Mybeards Hera (Mrs D Mottram)

RDCC: Mybeards Hylos (Mr T & Mrs S Sellars)

RBCC: Caselbarn Queen’b (Mr A & Mrs J Haresign)

Best Puppy: Mybeards Hylos (Mr T & Mrs S Sellars)

Best Veteran: Mybeards Violet (Mrs CF Churchouse)

PON

Bournemouth - Judge Mrs D Stansbury

Best Dog & BOB: Ponadto Winter Wizard to Roloki (Imp) (Mrs L Roberts)

Best Bitch: Mybeards Lexa  (Mr & Mrs P Bransby)

RBD: CH Mybeards Hero (Miss Lucy Mottram)

RBB: Mybeards Violet (Mrs CF Churchouse)

PON

Leeds - Judge Miss Lucy Mottram

Dog CC & BOB: Skaijak’s Bright n Bonkers (LA & SC Naylor)

Bitch CC: Lindgreave Pon Chipmonk (Ms J M Lindley)

RDCC: Skaijak’s Bright n Bubbly (Mr K & Mrs S Crosier)

RBCC: CH Skaijak’s Zola (L A & S C Naylor)

Best Puppy: Caselbarn Queen’b  (Mr A & Mrs J Haresign)

PON

National Working & Pastoral - Judge Ms A Y King

Dog CC & BOB: Mybeards Lord Millthorpe (Mrs AP Springthorpe)

Bitch CC: Mybeards Frappuccino  (Mrs D Mottram)

RDCC: Skaijak’s Bright n Bonkers (LA & SC Naylor)

RBCC: Caselbarn Queen’b (Mr A & Mrs J Haresign)

Best Puppy & Group 3: Caselbarn Queen’b (Mr A & Mrs J Haresign)

PON

East of England - Judge Mr Bursccough

Best Dog, BOB & Group 4: CH Mybeards Hero (Miss Lucy Mottram)

Best Bitch: Skaijak’s Cool n Classic (LA & SC Naylor)

RBD: CH Luksus Moscic at Skaijak (Imp) ((LA & SC Naylor)

RBB & Best Puppy: Mybeards Hera  (Mrs D Mottram)

PON

Windsor - Judge Mrs Terrie Cousins-Brown

Dog CC & BOB: Rabarbar Astarte Gold (Imp Pol) (Mrs M & Ms S Schwarz & Heavens)

Bitch CC: Tomsziils Betty Boop (Mr T & Mrs E Mills)

RDCC: Ponadto Winter Wizard to Roloki (Imp) (Mrs L Roberts)

RBCC: Ch Derochas Panda (Miss V J Smith)

Best Puppy: Caselbarn Queen’b (Mr A & Mrs J Haresign)

Best Veteran: Ch Derochas Panda (Miss V J Smith)

PON

Blackpool - Judge Mr Mike Furzland

Dog CC, BOB & Group 1: CH Mybeards Hero (Miss Lucy Mottram)

Bitch CC: CH Lynmar Little Lady (Mrs B & Mr K Bowskill)

RDCC: Skaijak’s Bright n Bubbly (Mr K & Mrs S Crosier)

RBCC: Ch Mybeards Frappuccino (Mrs D Mottram)

Best Puppy: Mybeards Hylos (Mr T & Mrs S Sellars)

PON

Three Counties - Judge Mr Adam Hollis

Best Dog, BOB & Group 4: CH Mybeards Hero (Miss Lucy Mottram)

Best Bitch: Mybeards Hope  (Ms L Shrieves)

RBD: CH Caselbarn Santa’s Surprise ShCM ((Mr A & Mrs J Haresign)

RBB & BP: Mybeards Hera  (Mrs D Mottram)

PON

Southern Counties - Judge Marja Talvitie (Finland)

 

Best Dog, BOB & Group 4: Rabarbar Astarte Gold (Imp Pol) (Mrs M & Ms S Schwarz & Heavens)

Best Bitch: Derochas Piccolina (GJ & MC Fionda)

RBD: Caselbarn Buzzy’B ((Mr A & Mrs J Haresign)

RBB: Lindgreave Pon Chipmonk (Ms J M Lindley)

Best Puppy: Caselbarn Queen’b (Mr A & Mrs J Haresign)

PON

Bath - Judge Helen Cousins

 

DCC & BOB: CH Luksus Moscic at Skaijak (Imp) ((LA & SC Naylor)

Bitch CC: Kizwiz Soulmate  (Mr J & Mrs A Sibley)

RDCC: Dobrany Dorianblue Malin  (Mr J & Mrs A Sibley)

RBCC: Inka Dziechcinek (Imp) (Mr L & Mrs A Celary)

Best Puppy: Caselbarn Queen’b (Mr A & Mrs J Haresign)

Best Veteran: Kizwiz Soulmate  (Mr J & Mrs A Sibley)

PON

SKC -  Judge Mrs S Pollock-Yule

 

DCC & BOB: Lindgreave Pon Rhythm (Mrs A Johnson)

Bitch CC: Spontan Frania (Mrs M Schwarz)

RDCC: Swiss/Cro CH Ponadto Oberek to Dorianblue (Imp) ShCM (Ms HM & Mrs K Cousins &  Morris

RBCC: Skaijak’s Cool n Classic (LA & SC Naylor)

Best Puppy: Mybeards Huckleberry (Miss M Hardie)

Best Veteran: Swiss/Cro CH Ponadto Oberek to Dorianblue (Imp) ShCM (Ms HM & Mrs K Cousins &  Morris

PON

Birmingham National Dog Show - Judge Mrs S Taylor

 

DCC, BOB & Group 4: CH Mybeards Hero (Miss Lucy Mottram)

Bitch CC: Lindgreave Pon Chipmonk (Ms J M Lindley)

RDCC: Skaijak’s Bright n Bonkers (LA & SC Naylor)

RBCC: Skaijak’s Cool n Classic (LA & SC Naylor)

Best Puppy: Caselbarn Queen’b (Mr A & Mrs J Haresign)

PON

WELKS - Judge Mrs B M Young

 

BOB & Dog CC: CH Mybeards Hero (Miss Lucy Mottram)

Bitch CC: Skaijak’s Cool n Classic (LA & SC Naylor)

RDCC: CH Luksus Moscic at Skaijak (Imp) ((LA & SC Naylor)

RBCC: Ch Derochas Milosc (Miss V Smith)

PON

Working & Pastoral Wales - Judge Mr M S Atkinson 

 

BOB, Best Dog & Group 2: CH Mybeards Hero (Miss Lucy Mottram)

Best Bitch: Skaijak’s Cool n Classic (LA & SC Naylor)

RBD: Lindgreave Special Recipe (Mrs A Johnson)

RBB: Lindgreave Pon Chipmonk (Ms J M Lindley)

PON

PLSC Champ Show - Judge Mrs Meg Irving Cook 

 

Dog CC: Inka Dziechcinek (Imp) (Mr L & Mrs A Celary)

Bitch CC: Swiss/Cro CH Ponadto Oberek to Dorianblue (Imp) ShCM (Ms HM & Mrs K Cousins &  Morris

Best Puppy: Caselbarn Queen’b (Mr A & Mrs J Haresign)

PON

Crufts - Judge Mr K Young 

 

BOB & Dog CC: MISS L MOTTRAM CH MYBEARDS HERO

Bitch CC: L A & S C NAYLOR CH SKAIJAK'S ZOLA

Res Dog CC: MRS T A COUSINS BROWN JUST HAJKO ALVARO TO DORIANBLUE (IMP POL)

Res Bitch CC: MS J M LINDLEY LINDGREAVE PON CHIPMONK

Best Puppy: MRS BU WILLIAMSON SKAIJAK'S EPIC N'ENDEAVOUR

Best Veteran: MR A & MRS J HARESIGN ARKOSZ VOM HIRTENTRAUM AT CASELBARN (IMP DEU)

PON

© 2014-2020 PLSC.org.uk.

  • w-facebook